Világszinten érzik az emberek a koronavírus gazdasági hatásait. A McKinsey felmérése szerint az európai országok a legkevésbé optimisták a jövővel kapcsolatban, míg Kína a legkiemelkedőbben az (összesen 38 ország fogyasztói hangulatát mérték fel). Érdekes az is, hogy az országok haladnak a fertőzési görbén keresztül, sokan többet költenek, még úgy is, hogy világszinten a fogyasztás visszaesett a diszkrecionális kiadások kapcsán. Az online vásárlások szinte mindenhol megugrottak, de ez önmagában még nem ellensúlyozza a fogyasztás világszinten bekövetkező visszaesését.
Kevésbé optimista a világ
A tanácsadó cég által végzett felmérés szerint az európai lakosok a legpesszimistábbak jelenleg a jövőbeli kilátásokkal kapcsolatban, ami nem annyira meglepő, tekintve, hogy az itteni országokat különösen súlyosan érintette a koronavírus. Ehhez képest az afrikai, ázsiai és amerikai régiók és országok már sokkal pozitívabbak. Közülük is kiemelkedik Kína, ahol a legoptimistábbak az emberek azzal kapcsolatban, hogy az országuk gazdasága hamar kilábal a mostani helyzetből.
A kínaiak optimizmusa olyan szempontból érthetőbb, hogy náluk hamarabb jelentkezett a vírus, így hamarabb is jutottak el oda, hogy a gazdaság egy-egy szegmense újra tudjon indulni.

Csökkenő jövedelem
A felmérés eredményei szerint az emberek többsége a koronavírus jelentős negatív hatásával számol a jövedelemére nézve. A globális válaszadók 30-50%-a úgy véli, hogy háztartásuk jövedelme a következő két hétben is csökkenni fog, és csak kevesen számítanak arra, hogy növekedne. A jövedelmek kapcsán is a kínaiak a legoptimistábbak, 30%-uk arra számít, hogy bérük emelkedni fog, ugyanakkor 37% még mindig inkább bércsökkentésre számít. Az országok következő csoportjában van az USA, a legtöbb európai ország, Japán és India, ahol a válaszadók 25-49%-a számít jövedelemcsökkenésre. Az utolsó csoportban pedig Brazília, Dél-Afrika, Németország és Dél-Korea van, ahol az emberek több mint fele (54-63%) számít csökkenő bevételekre.

Akik optimistábbak, többet költenek
Azt lehet látni, hogy azokban az országokban, ahol nagyobb az optimizmus annak kapcsán, hogy milyen gyorsan lábal ki a gazdaságuk a koronavírusból, nagyobb azok aránya is, akik többet költenének a következő 2 hétben. Ilyen ország például Kína, míg sok európai országban az emberek kevesebbet terveznek költeni.
Alap dolgokra még mindig költenek az emberek, mint étel, háztartási kellékek, higiéniai termékek és még olyan termékekre is, amelyek az otthoni szórakozás lehetőségét teremtik meg. Összességében azonban a nem létszükségletű termékekre jóval kevesebbet költenek az emberek. Néhány ilyen terméknél és szolgáltatásnál drasztikus a visszaesés, ilyen az étterem, felszerelések, cipő, ékszerek, utazás és az otthonon kívüli szórakozás.
Ezzel együtt azonban ahogy haladnak az országok a járványgörbén, úgy van egyre több olyan hely, ahol már növekedő költéseket látni. A kínai fogyasztók például az alaptermékeken kívül egyre többet költenek kiegészítő dolgokra is, mint kisállat-szolgáltatások, fitnesz és wellness. A kínaiak vásárlói kosarán az is látszik, hogy a vírus csúcspontját követően 30%-kal kevesebbszer vásároltak be, de sokkal nagyobb értékben élelmiszerekből.
Sokáig kihat még a koronavírus az emberek életére
A megkérdezettek arra számítanak, hogy még sokáig fogjuk érezni a koronavírus hatását az életünkben. Globális szinten az emberek 75%-a véli úgy, hogy a koronavírus még több mint 2 hónapig hatással lesz az életükre, ezen belül is 50%-uk szerint ez több mint 4 hónap is lehet. Még az olyan országokban is több mint 2 hónapra számítanak, mint Kína és az USA, ahol a legoptimistábbak voltak az emberek a gazdaság talpraállásával kapcsolatban. Az itteni válaszadók fele szerint a pénzügyeikre több mint 4 hónapig lesz még hatással a koronavírus. Azok az európai országok, ahol a koronavírus mondhatni kisebb erővel csapott le eddig (például a britek, franciák, németek), egy kicsit optimistábbak és az ottani emberek „csupán” 60%-a gondolja azt, hogy pénzügyeire több mint 2 hónapig lesz hatással a vírus. Japánban és Dél-Koreában minden megkérdezett több mint 2 hónapos töréssel számol.

A szabadidőnket is másképp töltjük
A válaszok alapján az emberek világszerte kevesebb időt terveznek munkával tölteni és többet szórakozni a következő 2 hétben, ideértve a digitális és videótartalmakat, híreket és közösségi médiát. jelentős kivétel ez alól Kína, ahol az emberek sokkal több időt terveznek munkával tölteni.
Címlapkép: Getty Images