Az interjúban elhangzott fő kijelentések:
- Ez a félelem vírusa , amely a gazdaságaink működésének alapját jelentő bizalmat rongálja.
- Az élet a válság után nem fog ugyanabba a kerékvágásba visszazökkenni. korábban meghatározó ágazatok hosszú évekre eltűnhetnek, miközben más szereplők emelkednek fel.
- A koronavírus-járvány felgyorsít egy sor már megatrendet. Ilyen a digitális technológiák terjedése, a robotizáció előretörése vagy az online kereskedelem végleges térnyerése.
- Magyarországot stabil, fundamentálisan erős állapotban érte el a járvány.
- Az éves GDP 18-20 százalékát kitevő forrást mozgatnak meg a vírus okozta károk enyhítése és a gazdaságújraindítása érdekében. Ha szükséges, a kormány mellett a Magyar Nemzeti Bank is további intézkedéseket foganatosít.
- Magyarország számára kedvező, hogy az általános válságtapasztalatok szerint a gazdaság helyreállása a leggyorsabban az exportáló ágazatokban történik meg. Az export beindulását követően a hangsúlyt egyre inkább a beruházások felfuttatására kell majd áthelyezni.
- Nem fenntartható, hogy ágazatok sorának (gyógyszeripar, gépipar, vegyipar) koncentrált kitettsége van egy-egy külső szereplővel szemben. Ezeken a területeken fel kell építenünk a saját kapacitásainkat.
- A turizmus nettó bevétele a GDP 2,8 százalékát teszi ki. Ez az idén szinte kinullázódik.
- A járvány jelenlegi szakaszában még nem tudjuk megítélni, hogy az egészségügyi veszélyhelyzet pontosanhány hónapig tart majd, lesznek- a járványnak újabb felfutásai. Ezért meg kell őrizni a gazdaságpolitika további beavatkozási képességét.
- A központi bankok már alapvetően nem az alapkamat alakításával próbálják meg befolyásolni gazdaságot, hanem egy sor új eszközt használva a hozamgörbe teljes egészére akarnak hatni. Ezért a jegybankoknak van még mozgástere.
- Az MNB korábban a jegybankmérleg összehúzódásával járó politikát folytatott. A kisebb mérleg lehetőséget biztosít számunkra, hogy a korábban már beváltak mellett olyan új, QE típusú eszközökkel is éljünk, mint amilyeneket a nagy jegybankok is használnak.
- A jelenlegi helyzetben csak egyetlen racionális banki magatartás létezik: a lakosság, a vállalatok és azállam megfelelő finanszírozásának biztosítása. A kilábalással párhuzamosan gyorsan visszatérhetünk a két számjegyű kis- és középvállalati hiteldinamikához.
- A forint volatilitását firtató kérdésre Matolcsy úgy fogalmazott: ha szükséges, a Magyar Nemzeti Bank teljes eszköztárát felhasználva őrzi meg a hazai gazdaság stabilitását.
- Az eszközvásárlási programok május első hetében indulhatnak. A cél a hosszú hozamokleszorítása és a monetáris transzmisszió erősítése. A hosszú oldalon likviditást pumpálunka rendszerbe, amelyet a rövid oldalon kiszívunk, így laposabbá válhat a hozamgörbe.
- A jegybank tavalyi nyereségének jelentős része az aranytartalékon képződött. Az arany árfolyamán elért 140 milliárdos nyereség múlt év végi realizációja miatt a bekerülési árfolyam viszont megemelkedett.