Segíts a szerkesztőségnek! Nélküled nincs 444.
Az új koronavírus-járvány utáni újjászületést szorgalmazta Ferenc pápa az Isteni Irgalmasság ünnepnapján, amelyen a lengyel Szent Fausztina nővérről emlékezett meg a Vatikánnal szomszédos római templomban zárt ajtók mögött bemutatott misén vasárnap.
A katolikus egyházfő homíliájában a Jézus feltámadásában hitetlen Tamás apostolhoz hasonlította a mai emberiség járvánnyal szembeni kétségeit és félelmeit. A pápa azt mondta, az ember „gyönyörű, egyszerre értékes és törékeny kristály”. Hangsúlyozta, hogy a pandémiából való lassú és nehéz kilábalás az eddigi járványnál is nagyobb veszéllyel fenyeget, mégpedig a közömbösséggel, önzéssel, a lemaradók elfelejtésével.
Ez
„abból a meggyőződésből ered, hogy az élet akkor jobb, ha nekem jobban megy, és minden jóra fordul, ha nekem jóra fordulnak a dolgaim.”
A pápa szerint ez a szemlélet
„selejtezi”
az embereket, kizárja a szegényeket, feláldozza a lemaradókat a fejlődés oltárán.
„Ez a járvány éppen arra mutatott rá, hogy nincsenek különbségek és határok a szenvedésben, mindannyian egyformán törékenyek, egyenlők, ugyanannyira értékesek vagyunk.” Ferenc pápa azt sürgette, hogy a jelenlegi vészhelyzet „rázza fel belülről”
az embereket az egyenlőtlenségek, igazságtalanságok orvoslása érdekében.
„Irgalmasságot gyakoroljunk a gyengébbekkel szemben, csak így építhetünk új világot!”
A vasárnap délben mondott Mennyek Királynője imádságot kísérő beszédében a pápa hozzátette:
„Az élet és a történelem viharában a keresztények válasza nem lehet más, mint az irgalmasság gyakorlása.” A könyörületes szeretet nem
„ájtatos szenteskedést, általános állami segélynyújtást, hanem szívből fakadó segítést”
jelent. A keresztény irgalmasság vezesse a nemzeteket és intézményeket a jelenlegi válság szolidáris kezelésében – mondta.
Március 15. óta Ferenc pápa most először hagyta el a Vatikánt. (MTI)